Romppaisen arvio Povetkinin tilanteesta:
http://boxing.fi/povetkinin-kohokoukussa-unihiekkaa/
Heavyweights - Keskustelua ottelijoista ja rankingeista
Valvoja: WEBMASTER
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Joyce hakee etummaisella suoralla hyvin osumia rungosta ja kuupasta, käyttää hyvin etukättä ja vartalosta yrittää pehmittää kovilla yksittäisillä koukuilla vastustajaa. Hakee 2-3 lyönnin komboilla aukkoja vastustajan suojauksesta. Joycen suojaus on OK, liikku aika hyvin isoksi mieheksi 198 cm, pystyy rytminvaihdoksiin ja haistamaan lopetustilanteet, milloin vastustaja alkaa olemaan kypsää kauraa. Huomaa, että takana on pitkä amatööriura, on teknisesti hyvää tasoa.
https://boxrec.com/media/index.php/Joe_Joyce
Ekan erän "tunnustelun" jälkeen lisäsi tokassa vauhtia selvästi ja lyöntimäärää, kolmoserässä ottelu oli nopeasti paketissa. Wallicsh ei ole lähelläkään Duboisin tasoa, kävi kuitenkin Joycelle kehäruosteen poistoon. Joycea ei Duboisin kannata todellakaan aliarvioida vaikka "paperilla ja etukäteisveikkauksissa" lähteekin suosikkina mahdolliseen lokakuiseen 2021 kohtaamiseen.
https://talksport.com/sport/boxing/6655 ... nk-warren/
0 x
Marcello Salaatti.
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Olympiakultaa ei hepposin kyvyin saavuteta.jone kirjoitti: ↑24.08.2020 10:10juurikin näin . ei missään nimessä Roppea Povea vastaan ,tämä olisi todella yksipuolinen selkä sauna ja lopputulos että Roppe viedään paareilla pois.jallis+ kirjoitti: ↑23.08.2020 14:02mun mielestä robben ei kannata ajatellakaan matsia povetkinia vastaan. robben tyyli on niin avonainen, että povetkin pistäisi suojauksesta läpi pommin pari ja siinä oltaisiin kanveesissa.
huolimatta näistä kielletyistä aineista, olen aina pitänyt povetkinin ottelutyylistä. kun paikka tulee, niin hirveellä aggrella mennään. siitä voisi kokemuksia kysäistä vaikka duhaupasilta.
lähtisin hakemaan robbelle vastusta kolmikosta hunter-kuzmin-parker.
Tosiasiassa tuo Sasha on vaan niin taitava ja lyö kyllä monipuolisesti ja tosiaan tuo venäläisen koulukunnnan edustaja on liian kova Ropelle, olympia kultaa ei heppoisin kyvyin saavuteta.
https://boxrec.com/media/index.php/Alexander_Povetkin
Vaikka Povetkin on hyökkäystekniikaltaan vieläkin aivan terävintä huippua, niin Povetkinin "falskaava" suojaus vuotaa enemmän kuin ennen. Whyteä vastaan meni vastustajan komennossa, kunnes kaivoi "lopetuspankista" kliinisen kohokoukun, tätä ennen hieno hämy, että lyö vartaloon, käänsi salamannoppeesti kohokoukuksi, jossa oli unihiekkaa.
Robbella on omat mahdollisuutensa Povetkinia vastaan. Jabi ja suojaus pitää olla timanttia ja takakäden oltava kunnossa. Jabilla pystyy naputtamaan runkoon ja kuuppaan, häiritsemään vastustajan työskentelyä ja mittaamaan etäisyyden takakäden pommeille.
Whyte jabillaan naputti osumia Povetkinin kuuppaan ja otti suojaukseen iskuja, teki hienoja väistöjä liikui kehässä hyvin, erässä neljä käytti Povea kanveesilla kahteen otteeseen ja tästä varmaan tuli hyvänolon tunne ja vitosessa tuli sitten pitkään aikaan yksi komeimmistä lopetuksista, joka oli myös teknisesti aivan loistava suoritus.
Povetkin on hyökkäystekniikaltaan vieläkin nelikymppisenä terävintä huippua, joten ei saa päästä niin helposti kuin Kownacki lähietäisyydelle lihamyllyä pyörittämään, niin silloin tulee noutaja. Kuitenkin Povetkin "falskaava suojaus" ja avonaisuus sekä iän myötä heikentyneet refleksit antaa sauman Robbelle. Vaikka Robbe on hyvä ristiinlyömistilanteissa, niin Poven kanssa en lähtisi ristiinlyömiskilpailuun. Matsia pitää hallita jabilla, suojaus kondiksessa, hyödyntää ulottuvuusetuaan, mutta siihen ei pidä lliikaa luottaa ja jäädä seisovilla jaloilla odottelemaan, vastustajaa pitää kuitenkin osata liikuttaa, kuten Joshua matsasi 2018 Povetkinia vastaan.
Whyte otteli todella hyvin, kunnes sitten meni ansaan ja lähti unille.
Takakäsi kun on Robbella kunnossa, niin on se myös pelote Povetkinia vastaan, lähtee yhtä nopeasti kuin hauki rannasta kuten Kownackia vastaan.
Jos pitäisi valita vastustaja nelikosta Povetkin-Hunter-Parker-Kuzmin, niin ottaisin mustatun miehen seuraavaksi vastustajaksi.
0 x
Marcello Salaatti.
-
- Journeyman
- Viestit: 334
- Liittynyt: 16.06.2019 17:33
Teddy Atlaksen youtuubivideossa on minusta mielenkiintoinen näkökanta Whyteen nyrkkeilijänä. Whyte ei tiedä milloin hän on vaarassa ja jollei hän tiedosta asiaa, niin seuraavallakin kerralla hän on jatkuvasti liipaisimella.Murikka kirjoitti: ↑23.08.2020 17:29Kyllähän Whyte on voittoja ottanut ns rimaa hipoen.
Näkisin että valmistautuminen oli mennyt hyvin ja taktiikkakin puri tehokkasti. Povetkin pidettiin loitolla varovaisella ottelulla. Pove taas näytti hidastuneen ja alkoi jo erät näkyä neljännessä. Hyvin minusta oli kuitenkin pelissä mukana edelleen vaikka neloserä menikin penkin alle. Ehkä siinä Whyte tosiaan ajatteli jo liikaa että matsi oli valmis mutta Povetkinille kyllä pisteitä taitavasta lopetuksesta.
Ennakkoon ajattelin että Pove on tyylillisesti myrkkyä Whytelle joka on vähän laiska ja haavoittuvainen otteiltaan kehässä yleensä. Yllättävän hyvin kuitenkin otteli ja jokseenkin hallitsi alkueriä. Mutta tämän tyyppistä osasin odottaa että Povetkinin liike, väistöt ja vaaralliset koukut osuu ja silloin mahdollisesti myös uppoaa. Voima lähtee iän myötä viimeisenä. Reaktiot ja käsinopeus on jo selvästi huippuvuosista laskeneet Povella.
Kun Povetkin pääsee siihen lähelle, niin päässä pitäisi kuulua danger, danger ja äkkiä pois. Whyte ajatteli vain omaa vastahyökkäystä ja se oli virhe.
Tosin vähän samanlaisesta tilanteesta edellisessä erässä Whyte sai sen vasemman koukun ekana Povetkiniin ja luvunlaskulle.
Mutta jos jatkuvasti menee ristiinlyöntitilanteisiin, niin onhan siinä riskinsä. Parasta osua ensimmäisenä ja kunnolla, muuten osuu omaan leukaan.
0 x
Daniel Dubois palasi kehiin jotain heikkotasoista cruiseria vastaan. Tulos odotettu
Seuraavaksi sitten Joe Joyce. Dubois'lle ehkä kovimman vastuksen tähän mennessä antanut Richard Lartey puolestaan ottaa Nathan Gormania vastaan parin viikon päästä. MIelenkiintoinen matsi.
Seuraavaksi sitten Joe Joyce. Dubois'lle ehkä kovimman vastuksen tähän mennessä antanut Richard Lartey puolestaan ottaa Nathan Gormania vastaan parin viikon päästä. MIelenkiintoinen matsi.
0 x
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Onhan tämä Lartey varsin mielenkiintoinen ilmestys, treanatun oloinen häiskä ja osaa boxata. Veikkaisin kuitenkin, että Gorman hoitelee.
0 x
Marcello Salaatti.
-
- Journeyman
- Viestit: 334
- Liittynyt: 16.06.2019 17:33
Tuo on kyllä ammattinyrkkeilyn kovinta hommaa, mennä otteluun, jossa tietää saavansa 100% varmuudella kunnolla turpaan. Kysymys on vain siitä, että saako todella pahan selkäsaunan vai oikein helvetin pahan selkäsaunan.
Eikä ne korvauksetkaan siitä kovin kummoisia taida olla.
Tietyllä tavalla kyllä ihmetyttää, että miksi näitä järjestetään, tuosta ei saa nyrkkeilijä eikä yleisö yhtään mitään.
0 x
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Vladislav Druso, sympaattinen journeyman
http://ammattinyrkkeily.net/nyrkkeily.p ... journeyman
https://boxrec.com/en/proboxer/32656
Journeyman kulttuuri elää vahvana mm. Briteissä.
Snijders oli aivan väärässä paikassa, Duboisille helppo iltapuhde ja välimatsi kohti Joyce matsia. Vähän niinkuin Joycelle Wallisch, matsi toimi kehäruosteen poistona ja valmistautumiseen tulevaan Duboisin kohtaamiseen.
Tässä Ricardo Snidersin lista:
https://boxrec.com/en/proboxer/741350
http://ammattinyrkkeily.net/nyrkkeily.p ... journeyman
https://boxrec.com/en/proboxer/32656
Journeyman kulttuuri elää vahvana mm. Briteissä.
Snijders oli aivan väärässä paikassa, Duboisille helppo iltapuhde ja välimatsi kohti Joyce matsia. Vähän niinkuin Joycelle Wallisch, matsi toimi kehäruosteen poistona ja valmistautumiseen tulevaan Duboisin kohtaamiseen.
Tässä Ricardo Snidersin lista:
https://boxrec.com/en/proboxer/741350
0 x
Marcello Salaatti.
Tämä matsi saattaa peruuntua viisumiongelmien takia, kun koronavirus nostaa rumaa päätään.Marcello Salas kirjoitti: ↑30.08.2020 18:56Onhan tämä Lartey varsin mielenkiintoinen ilmestys, treanatun oloinen häiskä ja osaa boxata. Veikkaisin kuitenkin, että Gorman hoitelee.
0 x
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Dubois on nopeampi käsistään ja jaloistaan. Joyce alias Juggernaut, on jäykän oloinen, mutta voi hämätä hänen olemuksensa, hänen tarkoituksenmukainen liikkuminen kehässä vastustajan mukaan, Joyce on urheilullinen, on riittävä nopeus käsissä ja jaloissa, että voi haastaa Duboisin.
0 x
Marcello Salaatti.
Joo, itsekin joskus olen miettinyt että Whyte näyttää siltä, ettei ottele ns. tosissaan. Siinä jotain sellaista yli-itsevarmaa huolimattomuutta joka kerta. Jatkossa en usko että enää ottaa voittoja nimimiehistä, tämmöinen tappio jollain tasolla kuitenkin muuttaa nyrkkeilijää ja miksikään taitonyrkkeilijäksi Whytestä ei ole joka napsisi jabilla ja sarjoilla osumia klitskotyyliin vaan Whyte on keskivertoa teknisempi brawler. Jos otteisiin tulee epäröintiä niin en usko että se kauheasti kuitenkaan parantaa Whyten mahiksia kehässä eli toisaalta sen tyyli on siunaus ja toisaalta taakka. Joka tapauksessa uusinta on ihan jännä koska Povetkin vaikuttaa aiempaa haavoittuvammalta ja ikä vaikuttaa vuosi vuodelta enemmän. Kumminkin jatkossa Whyte tulee luultavasti konttaamaan vielä useita kertoja ennen kuin ura laitetaan pakettiin.Pasi Fisti kirjoitti: ↑26.08.2020 19:57Teddy Atlaksen youtuubivideossa on minusta mielenkiintoinen näkökanta Whyteen nyrkkeilijänä. Whyte ei tiedä milloin hän on vaarassa ja jollei hän tiedosta asiaa, niin seuraavallakin kerralla hän on jatkuvasti liipaisimella.Murikka kirjoitti: ↑23.08.2020 17:29Kyllähän Whyte on voittoja ottanut ns rimaa hipoen.
Näkisin että valmistautuminen oli mennyt hyvin ja taktiikkakin puri tehokkasti. Povetkin pidettiin loitolla varovaisella ottelulla. Pove taas näytti hidastuneen ja alkoi jo erät näkyä neljännessä. Hyvin minusta oli kuitenkin pelissä mukana edelleen vaikka neloserä menikin penkin alle. Ehkä siinä Whyte tosiaan ajatteli jo liikaa että matsi oli valmis mutta Povetkinille kyllä pisteitä taitavasta lopetuksesta.
Ennakkoon ajattelin että Pove on tyylillisesti myrkkyä Whytelle joka on vähän laiska ja haavoittuvainen otteiltaan kehässä yleensä. Yllättävän hyvin kuitenkin otteli ja jokseenkin hallitsi alkueriä. Mutta tämän tyyppistä osasin odottaa että Povetkinin liike, väistöt ja vaaralliset koukut osuu ja silloin mahdollisesti myös uppoaa. Voima lähtee iän myötä viimeisenä. Reaktiot ja käsinopeus on jo selvästi huippuvuosista laskeneet Povella.
Kun Povetkin pääsee siihen lähelle, niin päässä pitäisi kuulua danger, danger ja äkkiä pois. Whyte ajatteli vain omaa vastahyökkäystä ja se oli virhe.
Tosin vähän samanlaisesta tilanteesta edellisessä erässä Whyte sai sen vasemman koukun ekana Povetkiniin ja luvunlaskulle.
Mutta jos jatkuvasti menee ristiinlyöntitilanteisiin, niin onhan siinä riskinsä. Parasta osua ensimmäisenä ja kunnolla, muuten osuu omaan leukaan.
0 x
Ennustan tässä vaiheessa, ettei Dubois vs. Joyce toteudu. Tuo liike vaihtaa Dubois'n vastus ihan snägärikeijoon viime hetkellä on epäilyttävä. Totta kai siellä oli selitykset valmiina mutta Warren on niin kiero että ihan mahdollista että syyt oli jossain aivan muualla. Alkuperäinen vastus olis jollain tavalla valmistanut Dynamiittia kohtaamaan Joycen mutta tämä viimeisin matsi ei sitten lainkaan. Jokin syy siihen on, miksi Dubois kohtaa vain näitä tsunameita. Tällä valmistautumisella Warren ei laita ykkösnyrkkiään Joycea vastaan, vaan kohta vedetään yleisön puute kaapista esiin tekosyynä miksi ei voida järjestää tätä ottelua. Enkä tuo matsi Larteyta vastaan säikäytti Warrenin tai sitten Dubois on treeneissä ollut vaikeuksissa, en tiedä. Mutta joka tapauksessa alkaa näyttää että koko tämä ottelu oli pelkkä julkisuusstuntti. Dubois ei ole kohdannut oikein ketään tekijämiehiä, kun taas Joyce on ottanut ihan tekijöitä vastaan useita kertoja. Warren tietää molempien jätkien taidot ja tietysti pitää Dubois'ta potentiaalisempana rahasampona kuin Joycea, joka kuitenkin on Dubois'lle iso riski. Ja tästä syystä Dubois'n seuraava vastus on joku ihan muu kuin Juggernaut Joyce.
Veikkaan myös että Fury vs. Wilder III ei toteudu seuraavaksi. Wilder on ollut ihan hiljaa ja tekee vain jotain muotikuvauksia somen perusteella. Wilder ei ehkä halua matsia. Aika pahat traumat jäänyt edellisestä ja nyt ekaa kertaa urallaan pitäis oppia jotain ihan uutta, jolla yllättää Fury. Aika harva varmaan uskoo tähän vaihtoehtoon tosissaan. Kun otetaan huomioon selitykset ruumiinavauksesta liian painavaan pukuun niin selvästi miehellä on vaikeuksia hyväksyä sitä faktaa, ettei vain pärjää Furylle. Onko halua lähteä vielä kehään tietäen että on vain se kovan oikean osuman mahdollisuus voittoon? Edellisen perusteella vaikea ymmärtää miksi haluisi nousta uudelleen hakattavaksi, vaikka rahat olisikin hyvät. Fury niinkin haluaa selvästi kehään jo. Furylla on paljon mahdollisuuksia, Wilderilla taas hyvin vähän. Uskoisin että Wilderin tiimissä on harkittu vaihtoehtoa, jossa Joshua ja Fury ottaa ensin kiistattomuudesta matsin ja Wilder sitten isoista rahoista voittajaa vastaan. Samalla kun Fury ja Joshua ottaa oman ottelunsa ehkä uusintoineen, niin Wilder kohtaa Osorion tai Bacilen kaltaisia tekijöitä luottamuksen buustaamiseksi ja promomatskua varten.
Toisaalta tämä olis hyväkin vaihtoehto, nyrkkeilymaailma varmaan haluaa eniten juuri Fury vs Joshuaa. Siinä onkin kutkuttava ja jännä matsi. Vaikea arvioida miten siinä käy. Furylla on ollut eniten vaikeuksia teknisten nyrkkeilijöiden kanssa - Cunningham, Wallin ja Joshua ei ole oikeastaan ikinä kohdannut itseään isompaa taitonyrkkeilijää. Tästä tulee joka tapauksessa valtaisa tapahtuma ja taktinen ja tekninen matsi toteutuessaan. Itsekin näkisin tämän mielummin, kuin Fury - Wilder III:n.
Voin tietysti ollaa väärässä ja mielelläni olenkin. Ehkä tämä hiljaisuus ja vaikeus on vain tästä ajasta johtuvan epävarmuuden luoman ilmapiirin tulijaisia, mutta rivien välistä on mielestäni luettavissa selvät merkit. Joyce-Dubois olisi kyllä tosi kiva nähdä, molempien todellinen taso on edelleen jokseenkin arvoitus. Onko Joyce niin hidas, kuin miltä näyttää, ja onko Dubois muuta, kuin vain pummeja vastaan vakuuttavan näköinen nyrkkeilijän alku?
Veikkaan myös että Fury vs. Wilder III ei toteudu seuraavaksi. Wilder on ollut ihan hiljaa ja tekee vain jotain muotikuvauksia somen perusteella. Wilder ei ehkä halua matsia. Aika pahat traumat jäänyt edellisestä ja nyt ekaa kertaa urallaan pitäis oppia jotain ihan uutta, jolla yllättää Fury. Aika harva varmaan uskoo tähän vaihtoehtoon tosissaan. Kun otetaan huomioon selitykset ruumiinavauksesta liian painavaan pukuun niin selvästi miehellä on vaikeuksia hyväksyä sitä faktaa, ettei vain pärjää Furylle. Onko halua lähteä vielä kehään tietäen että on vain se kovan oikean osuman mahdollisuus voittoon? Edellisen perusteella vaikea ymmärtää miksi haluisi nousta uudelleen hakattavaksi, vaikka rahat olisikin hyvät. Fury niinkin haluaa selvästi kehään jo. Furylla on paljon mahdollisuuksia, Wilderilla taas hyvin vähän. Uskoisin että Wilderin tiimissä on harkittu vaihtoehtoa, jossa Joshua ja Fury ottaa ensin kiistattomuudesta matsin ja Wilder sitten isoista rahoista voittajaa vastaan. Samalla kun Fury ja Joshua ottaa oman ottelunsa ehkä uusintoineen, niin Wilder kohtaa Osorion tai Bacilen kaltaisia tekijöitä luottamuksen buustaamiseksi ja promomatskua varten.
Toisaalta tämä olis hyväkin vaihtoehto, nyrkkeilymaailma varmaan haluaa eniten juuri Fury vs Joshuaa. Siinä onkin kutkuttava ja jännä matsi. Vaikea arvioida miten siinä käy. Furylla on ollut eniten vaikeuksia teknisten nyrkkeilijöiden kanssa - Cunningham, Wallin ja Joshua ei ole oikeastaan ikinä kohdannut itseään isompaa taitonyrkkeilijää. Tästä tulee joka tapauksessa valtaisa tapahtuma ja taktinen ja tekninen matsi toteutuessaan. Itsekin näkisin tämän mielummin, kuin Fury - Wilder III:n.
Voin tietysti ollaa väärässä ja mielelläni olenkin. Ehkä tämä hiljaisuus ja vaikeus on vain tästä ajasta johtuvan epävarmuuden luoman ilmapiirin tulijaisia, mutta rivien välistä on mielestäni luettavissa selvät merkit. Joyce-Dubois olisi kyllä tosi kiva nähdä, molempien todellinen taso on edelleen jokseenkin arvoitus. Onko Joyce niin hidas, kuin miltä näyttää, ja onko Dubois muuta, kuin vain pummeja vastaan vakuuttavan näköinen nyrkkeilijän alku?
0 x
-
- Brawler
- Viestit: 630
- Liittynyt: 06.08.2019 14:59
Martin Bowersin avuksi Duboisin valmennukseeen on otettu Frank Bruno, hön teki pitkän ja komean uran ammattikehissä. Bruno itse esimerkki ja tuli tunnetuksi pahasti vuotavasta suojauksesta, otti liikaa kovia koppeja. Tähän varmasti kiinnitetty huomiota versus Brunon omat kokemukset ammattikehistä, kun suojaus pahasti vuotaa ja paketti ei pysy kasassa.
https://www.32red.com/blog/exclusive-tr ... turn-more/
https://www.32red.com/blog/exclusive-tr ... turn-more/
0 x
Marcello Salaatti.
-
- Journeyman
- Viestit: 334
- Liittynyt: 16.06.2019 17:33
Joshua ainakin on puhunut kuinka hänm tyrmää Furyn ja Furykin on tainnut soittaa poskeaan Joshualle enemmän kuin Wilderille. Vaikka on tainnut pari kertaa heittää täkyn Wilderille, että aiotko tulla kehään.Murikka kirjoitti: ↑09.09.2020 10:34
Toisaalta tämä olis hyväkin vaihtoehto, nyrkkeilymaailma varmaan haluaa eniten juuri Fury vs Joshuaa. Siinä onkin kutkuttava ja jännä matsi. Vaikea arvioida miten siinä käy. Furylla on ollut eniten vaikeuksia teknisten nyrkkeilijöiden kanssa - Cunningham, Wallin ja Joshua ei ole oikeastaan ikinä kohdannut itseään isompaa taitonyrkkeilijää. Tästä tulee joka tapauksessa valtaisa tapahtuma ja taktinen ja tekninen matsi toteutuessaan. Itsekin näkisin tämän mielummin, kuin Fury - Wilder III:n.
Pulevista ei ole kukaan puhunut ja käsittääkseni Pulev ei suostu astumaan sivuun ja toisaalta ymmärtäähän sen. Varmaan viimeinen mahdollisuus päästä MM-kehään. Joulukuuhun kai tuotakin yritetään ja on toki puhuttu siitä, että jos Fury vs. Wlider ei toteudu, niin Furyn pitäisi tulla Pulevin tilalle.
Rahallahan näistä varmaan aina selviää ja Pulev saanee varmaan sivuun astumisestaan enemmän kuin mitä kehään nousemisisesta.
0 x