No, urheilijan vastaukset riippuvat aika paljon niistä kysymyksistä mitä hänelle esitetään. Näistä vastauksista valikoitui muistaakseni peräti yksi lähetykseen asti, joten vaikea sanoa mitä urheilijat tosiasiassa sanailivat. Yleisön meiningistäkin voi saada monenlaista kuvamateriaalia, kyllä Tampereellakin huutoa riitti useissa matseissa.monzon kirjoitti:Satuitteko näkemään Urheiluruudun sunnuntai-iltana. Ensin tuli pätkä nyrkkeilyn SM-kisoista ja sitten heti perään painin SM-kisoista. Miltä näytti?
Nyrkkeilykisoja käytiin nyrkkeilyn ”mekassa” lähes tyhjälle ja kovin hiljaiselle salille, ilmeet kehän laidalla olivat nukahtamista vailla. Ja sitten haastateltiin urheilijoita sillä meiningillä, että tässä sitä vähän touhuttiin ja sitten taas ensi kerralla vähän lisää tuttujen kavereiden kanssa.
No mitäs molskilla, eteläpohjanmaalla, lähellä painin sydänmaita. Melko runsas yleisö huusi ja osallistui, ilmassa oli selvästi sähköä ja sähinää. Haastattelussa molemmat urheilijat kertoivat olevansa menossa eteenpäin, ”tämä oli pakollinen välitavoite” –hengessä. Arvokilpailuihin ja eteenpäin täydellä höyryllä oli päällimmäinen viesti, reitti on selvillä.
Mitäs me tv:n katsojat tästä mentaalisesta erosta perinteisten kamppailulajien välillä oikein ajatellaan (jos satuttiin kiinnittämään huomiota). Itselleni, joka en juurikaan painista välitä, tuli mieleen että taitaa nyrkkeilypuolelta puuttua jotain olennaista joka painipuolella on. Olisikohan kipinä, tahto ja työ – kaikilla tasoilla!
ps. kirjoittaja pidättää itselleen täyden oikeuden olla myös väärässä.
Seuraavalla kerralla paikan päälle Monzon, niin on arvioilla tukevampi pohja! Tämän vuoden SM-kisat olivat omasta mielestäni parhaat vuosikausiin - osanottajia oli paljon (enemmän kuin painin SM-kisoissa) ja monta yllätystä ja tasaista taistoa nähtiin.