|
Amin Asikainen iskee lauantaina 3. kesäkuuta kautta aikojen kuudentena suomalaisnyrkkeilijänä ammattinyrkkeilyn Euroopan mestaruusottelussa. Asikainen haastaa saksalaisen hallitsevan Euroopan mestarin Sebastian Sylvesterin 12-eräisessä ottelussa. Suomalaisen ammattinyrkkeilyn historiassa vain Elis Ask (1951), Risto Luukkonen (1959) ja Olli Mäki (1964) saavuttaneet Euroopan mestaruuden. Heidän lisäkseen Pekka Kokkonen (1968) ja Tarmo Uusivirta (1991) ovat päässeet EM-otteluihin. Kumpikaan heistä ei kuitenkaan onnistunut iskemään itseään Euroopan mestareiksi. 
ENNAKKOKATSAUS
Amin Asikainen
Kirkkonummelainen ”Idi” Amin Asikainen, 30, on voittanut kaikki käymänsä 17 ammattinyrkkeilyottelua, niistä 13 tyrmäyksellä. Asikaisen vastustajista ainostaan Emil Rusev on seissyt täyden ajan Asikaisen kanssa käymättä lattiassa kertaakaan. Menestyksekkäällä amatööriurallaan Asikainen iski 175 ottelussaan 135 voittoa. Ammattinyrkkeilyn keskisarjan Suomen mestaruuden Asikainen voitti vuonna 2003 ylivoimaisella pistevoitolla Kai Kauramäestä. Tämän vuoden toukokuussa Asikainen iski uransa toistaiseksi arvokkaimman voiton tyrmäämällä Ranskan Christophe Tendilin viidennessä erässä. Samalla Asikainen voitti Euroopan Unionin mestaruustittelin.
Sebastian Sylvester
Pohjois-Saksassa sijaitsevassa pikkukaupungissa Greifswaldissa asuva hallitseva keskisarjan Euroopan mestari Sebastian ”Hurrikaani” Sylvester, 25, kärsi ammattinyrkkeilydebyytissään vuonna 2002 tyrmäystappion heti avauserässä, mutta tämän jälkeen Sylvester on voittanut kaikki käymänsä 21 ottelua, niistä 9 tyrmäyksellä. Amatööriurallaan Sylvester voitti 75 kertaa käymässään 95 ottelussa. Ammattilaiskehissä Sylvester on voittanut Euroopan mestaruuden lisäksi kansainvälisen Saksan mestaruuden, Saksan mestaruuden, pienen NBA-liiton MM-vyön ja IBF-liiton Inter-Continental –tittelin. Euroopan mestaruuden Sylvester voitti viime vuonna kukistamalla ranskalaisen Morrade Hakkarin pisteillä. Sylvester on puolustanut mestaruuttaan menestyksekkäästi Lorenzo Di Giacomia ja Steven Bendallia vastaan.
Ominaisuudet
180-senttinen Asikainen on Sylvesteriä kahdeksan tai viisi senttiä pidempi tiedonlähteestä riippuen. Saksalainen on tottunut ottelemaan itseään pidempiä nyrkkeilijöitä vastaan, joten häntä tuskin pituusero juurikaan häiritsee. Esimerkiksi viime ottelussaan Sylvester voitti itseään selvästi pidemmän Steven Bendallin keskeytyksellä kolmannessa erässä.
Asikaisella on kaksikosta huomattavasti parempi tyrmäysprosentti ja tämän perusteella Asikaista voitaneen pitää kaksikosta kovaiskuisempana. On kuitenkin otettava huomioon että Sylvesterin vastustajat ovat pääasissa olleet huomattavastikin tasokkaampia kuin Asikaisen vastustajat. Sylvester kärsi ammattilaisdebyytissään tyrmäystappion itseään painavampaa vastustajaa vastaan, mutta tämän jälkeen Sylvesteriä ei ole lyöty lattiaan. Asikaisen iskunkestävyys ammattilaiskehissä on vielä kunnolla testaamatta.
Kokemus
Kokemus miehillä on kutakuinkin samanarvoinen. Asikaisella n huomattavasti enemmän amatöörikokemusta. Amatöörinä Asikainen otteli useasti maailmanhuippuja vastaan ja iski useita voittoja huippumiehistä. Sylvesteriltä on puolestaan ammattilaiskehien kovista otteluista selvästi enemmän kokemusta. Asikaisen ottelut ovat kestäneet vain kerran pidempään kuin kuusi erää. Sylvester taas on otellut urallaan viisi kertaa vähintään kymmenen erää kestäneen ottelun. Sylvesterillä on myös kokemusta tasaisista otteluista, kun Asikainen puolestaan ei ole vielä kertaakaan joutunut todella koville.
Ottelutyylit
Sylvesterillä on perussaksalainen ottelutyyli. Hän ei juurikaan lyö turhaan, vaan erittäin tarkasti ja iskee enimmäkseen nopeita ja teräviä suoria. Sylvesterin ottelee tarkasti kädet leuan suojana ja pyrkii pitämään iskensä koskemattomana. Saksalainen pystyy ottelemaan hyvin keskeltä kehää ja myös liikkumalla sivuttain.
Asikaisen iskuvalikoima on kaksikosta monipuolisempi. Asikainen iskee tehokkaasti suoria ja koukkuja sekä myös vartaloiskuja. Myös Asikaisen otteleminen perustuu oman koskemattomuuden turvaamiseen. Asikaisen liikkuminen kehässä on mallikasta. Hän liikkuu usein sivuttain hyvässä nyrkkeilyasennossa estäen vastustajan iskujen osumisen ja samalla hakien paikkaa omille iskuilleen. Asikainen suostuu silloin tällöin harkiten skujen vaihtoihin. Asikaisella on harvinaisen hyvä viimeistelytaito. Mikäli Asikainen osuu vastustajaansa hyvin, niin hän ei jätä tilanteita kesken, vaan pyrkii ratkaisemaan ottelun samantien. ”Styles make fights” ja nähtäväksi jää miten Sylvesterin ottelutyyli sopii Asikaiselle ja päinvastoin.
Ottelutaktiikat
Ammattinyrkkeilyssä ottelutaktiikoilla on erittäin suuri merkitys. Hyvällä taktiikalla voi voittaa itseään kyvykäämmänkin nyrkkeilijän ja taktiikkaa on myös tarvittaessa kyettävä vaihtamaan kesken ottelun. Asikainen on kertonut uskovansa että Sylvester lähtee ottelemaan tarkasti lyöden paljon etummaisella kädellä hakien paikkaa takimmaiselle suoralle. Tätä voidaankin pitää todennäköisimpänä taktiikkana Sylvesterille. Jos näin on niin myös Asikainen ottelenee tarkasti pyrkien tarkkoihin osumiin. Näin ollen ottelun alkuerät tulevat todennäköisesti olemaan varsin tasaisia. Tasaiset erät ovat Asikaisen taktiikan kannalta hankalia, sillä Saksassa usein tasaiset erät merkitään kotikehän miehelle, vaikka ottelua tuomitsevatkin kansainväliset arvostelutuomarit. Näin ajatellen Asikaisen tulisi voittaa erät selvästi.
Mikäli jompikumpi ottelioista lähtee kamppailuun odotettua hyökkäävämmällä taktiikalla, niin alkuerien tyrmäys ei ole pois suljettu vaihtoehto. Kolmen avauserän aikana Sylvester on voittanut otteluistaan seitsemän ja Asikainen yhdeksän. Jos ottelu kestää keskieriin asti, niin todennäköisesti häviöllä olevan nyrkkeilijän on lähdettävä hyökkäämään aktiivisemmin ja tällöin molemmille nyrkkeilijöille avautunee tyrmäyspaikkoja. Kumpikaan nyrkkeilijöistä tuskin kuitenkaan lähtee yltiöpäisesti yrittämään tyrmäystä, ellei ensin onnistu horjuttamaan vastustajaansa. Jos ottelu kestää viimeisiin eriin asti, niin molemmat lyönevät enemmän. Vastakkain on kaksi huippu-urheilijaa ja kumpikaan heistä tuskin väsähtää pahasti ottelun aikana.
Arvio
Ottelun lopputulosta mietittäessä yksi ratkaisevista tekijöistä on se pystyykö Asikainen tekemään Saksassa todellisen huippusuorituksen. Keskinkertaisella suorituksella Asikainen ei varmastikaan tuo Europpan mestaruustitteliä Suomeen. Yleensä nyrkkeilijät ottelevat selvästikin paremmin kotikehässään kuin ulkomailla. Amatööriurallaan Asikainen otteli paljon ulkomaisissa turnauksissa, joten uusi asia ulkomaankehä ei hänelle ole. Vuoden 2001 lopussa alkaneella ammattinyrkkeilyurallaan Asikainen on iskenyt kerran ulkomailla (Espanjassa) ja silloin kotikehänmiehen roolissa.
Kansainvälisesti Sylvesteriä pidetään varsin selvänä suosikkina. Esimerkiksi Betandwin –vedonlyöntitoimisto (BAW International Ltd.) tarjoaa Sylvesterin voitosta ainoastaan kerrointa 1.20, kun Asikaisen voitolla saisi rahansa takaisin 4.50 kertaisena. Ratkaisemattoman kerroin on 26.00. Nyrkkeilyn raamatuksi itseään nimittävä maailman arvostetuin nyrkkeilylehti The Ring arvostaa Sylvesterin maailman arvolistallaan mestari Jermain Taylorin seitsemänneksi haastajaksi. Sylvester löytyy myös kaikkien isojen ammattinyrkkeilyliittojen WBC:n, WBA:n, IBF:n ja WBO:n maailman arvolistojen 12. parhaan joukosta.
Allekirjoittanut uskoo Asikaisen loistavan tekniikan ja kyvin pitää itsensä koskemattomana tuovan hänelle voiton. Uskon Asikaisen voittavan ottelun alkuerät tarkalla nyrkkeilyllä. Näin Sylvesterin olisi lähdettävä hyökkäämään, jolloin Asikainen pääsee lyömään vastaan. Sylvester on kuitenkin erittäin tarkka ottelija ja todennäköisesti hän ei juokse Asikaisen nyrkkiin kuten Christophe Tendilille kävi. Uskon Asikaisen nappaavan ottelussa niukan pistevoiton.
Muuta tietoa
MTV3 televisioi Asikaisen ja Sylvesterin EM-ottelun suorana lauantai-iltana MTV3+ -kanavalla klo 21.00 alkaen. Ottelusta nähdään kooste myöhemmin samana iltana klo 00.35 MTV3 -kanavalla ja uusintakooste seuraavana päivänä sunnuntaina klo 12.20.
Espanjalainen Javier Castillejo on European Boxing Unionin virallinen haastaja keskisarjan Euroopan mestarille. Näin ollen Sylvester - Asikainen -ottelun voittaja saanee hänestä "pakollisen" haastajan varsin pian. Tilanne saattaa tosin muuttua, sillä Castillejo ottelee WBA-liiton maailmanmestaruudesta 15. heinäkuuta Saksassa Felix Sturmia vastaan. 38-vuotias Castillejo on entinen ison WBC-liiton ylemmän välisarjan maailmanmestari. Hän on urallaan ottellut mm. Oscar De La Hoyaa ja Fernando Vargasia vastaan täysiaikaottelut ja hän on kukistanut tämänhetkisen IBF-liiton maailmanmestarin Roman Karmazin.
Miika Forsström
|