|
Suomen maajoukkue palasi maanantai-iltapäivällä olympiatyylin nyrkkeilyn Euroopan mestaruuskilpailuissa Bulgarian Plovdivista. Hopeaa kilpailuissa iskenyttä Robert Heleniusta vastassa oli reilut parikymmentä onnittelijaa ja varsin runsaasti median edustajia.
Tauno Salminen, Matti Hietanen ja Timo Rannikko onnittelevat tuoretta EM-hopeamitalistia.
Helenius kärsi yli 91-kiloisten loppuottelussa tappion Venäjän Islam Timurzieville pistein 14-32. Aivan ottelun alussa Helenius hankkuitui niukkaan pistejohtoon, mutta avauserän päätteeksi venäläinen johti kamppailua pistein 10-5. Ottelu oli Heleniuksen ja Suomen päävalmentaja Ervin Kaden mukaan loppunumeroita tasaisempi.
Helenius tarjosi venäläiselle kovimman vastuksen kilpailuissa. Timurziev iski aiemmin turnauksessa olympiamitalisti Roberto Cammarellen lattiaan ja voitti hänet 15 pisteellä. Muut ottelunsa Timurziev voitti ennen täyttä aikaa.
- Sain pari kertaa hänet hieman sekaisin ottelun aikana. Aluksi vähön pelotti, kun Timurziev on vahva ja lyö niin kovaa, mutta kun lähden taistelemaan häntä vastaan, niin huomasin että kyllä hänkin nyrkkiä tottelee, Helenius kertoi.
Helenius voitti kilpailuissa kolme ottelua, jotka kaikki päättyivät ennen täyttä aikaa.
- Romanialaista pääsin osumaan hyvin avauserässä ja hänen silmäkulmansa aukesi. Turkkilaiselle laskettiin kahdesti lukua ja hän kävi lattiassakin. Ranskalaiselle taas laskettiin lukua yhteensä neljä kertaa.
- Tämä on tietenkin nyrkkeilyurani kohokohta, mutta vain toistaiseksi. Psyyke on loksahtanut kohdalleen. Nyt lähdin heti ottelujen alusta alkaen tappelemaan, olinhan isompi ja vahvempi kuin muut, Helenius mietti.
- Bulgariassa kipeä polveni hieman vaivasi, mutta ei pahasti, kun käytimme siihen voiteita. Saa katsoa että joudutaanko polvi leikata jossain vaiheessa. Se kipeytyi kun valmistauduin kilpailuihin. Aiemmin peruskontokausi jäi kokonaan tekemättä, kun minulla oli umpisuolentulehdus ja muutenkin oli paljon sairaana.
Suomen päävalmentaja Ervin Kade ja Robert Helenius.
Edellisen kerran suomalaisnyrkkeilijä nähtiin miesten EM-kilpailujen loppuottelussa 21 vuotta sitten, jolloin Joni Nyman nappasi hopeaa Budabestissä. Nymanin lisäksi ennen Heleniusta EM-hopealle on yltänyt vain Olli Mäki vuonna 1957. Olympiatyylin nyrkkeilyn Euroopan mestareiksi suomalaisista ovat iskeneet Gunnar Bärlund, Olli Mäki, Kalevi Marjamaa ja Tarmo Uusivirta.
- Kilpailujen aikana eräs todella merkittävä saksalainen ammattinyrkkeilytalli kysyi halukkuuttani siirtyä ammattilaiseksi. Nyt tavoitteena on kuitenkin olympialaiset. Sitä ennen on MM-kilpailut ensi kesänä Moskovassa, Helenius paljasti.
Miika Forsström, 26.7.2006
|